15/10/2014

Toskania - Piza


Będąc w Toskanii wybraliśmy się m.in. do Pizy. Miasto z ciekawą historią i wartą zobaczenia architekturą. Dotarliśmy na Pole Cudów (Piazza dei Miracoli) - czyli plac, na którym stoi katedra, baptysterium i słynna Krzywa Wieża. Rzeczywiście wieża jest sporo odchylona od pionu. Zaczęła się przechylać tuż po rozpoczęciu budowy w XII wieku. Odchylała się średnio o 1 mm rocznie. W 2011 roku udało się zapobiec dalszemu przechylaniu się wieży. 

Spacerując po placu Piazza dei Miracoli można odnieść wrażenie, że absolutnie każdy turysta pozuje do typowego zdjęcia z Pizy - udając, że podtrzymuje wieżę by się nie przewróciła... Urok miejsca psują bardzo namolni sprzedawcy oferujący "markowe" zegarki po okazyjnych cenach. Nagabują turystów na każdym kroku. Do tego ludzie zbierający podpisy i datki na rozmaite cele. Trzeba włączyć najwyższy stopień asertywności. Poza tym w porządku. Miejsce miłe dla oka, z ciekawą architekturą, na pewno warte odwiedzenia. 

My typowego zdjęcia z Krzywą Wieżą nie zrobiliśmy. Nie kupiliśmy też zegarka, choć przecież to taka okazja. Ani 50-centymetrowej figurki Krzywej Wieży.

No comments:

Post a Comment